Biz Kimiz

AMBLEMİMİZ / LOGOMUZ NEDEN PARS?

Türkiye’de yaşayan ve nesli tükenen son Anadolu Kaplanı/Pars’ı 1974 yılında Ankara Beypazarı’nda vurulmuştur.

Aslında Ankaranında sembolü olması gereken bir tür olan Pars’ın ihtişamını, ruhunu tekrar Ankara’ya getirmek, gelecek nesillere aktarabilmek için kulübümüz logosu Parstır. Türkiye’de bir hayvan figürünü logo olarak kullanan ilk oryantiring takımıdır.

AOSK KURULUŞ

Kulüp bünyesinde yer alan, başta kurucumuz Başkan Kenan AKSIN olmak üzere bazı diğer sporcuların oryantiring geçmişleri çok eskilere dayanmaktadır. 2000’li yılların başlarında oryantiring branşları kurulan; Mülkiye, Gazi Üniversitesi ve Keçiören gibi kulüplerden sonra kendi kulübümüzü kurma girişimlerimiz başlamış ve 2009 Yılında Ankara Orienteering Spor Kulübü tescil edilmiştir.

Kurulduğumuz ilk yıl sadece büyük erkek takımı ile faaliyetlere katılım sağlanmıştır. Daha sonra yönetim kurul toplantılarımız da yaptığımız çalışmalar ile takım alt yapısına önem verilerek Ankara’nın birçok bölgesine ulaşılıp küçük yaş sporcular kazanılmıştır.

Kurulduğumuz yıl dahil olmak üzere ülkemizde oryantiring branşında ilk sporcu seçmeleri kulübümüz tarafından üç yıl üst üste yapılmış ve bu sayede bir çok çocuk, Oryantiring sporuna kazandırılmıştır. Kurulduğu günden bu yana  yüzlerce sporcu yetiştirmiş ve bine yakın lisanslı sporcu çıkartmıştır ve hali hazırda ise 100 den fazla aktif lisanslı sporcusu bulunmaktadır.

2015 ve 2016 yıllarında kulübümüz sporcu sayısının artması ve yeteri kadar antrenör olmaması nedeniyle sadece 14 yaş ve altı sporculara hizmet vermesi amacıyla PARDUS GSK adı altında bir alt yapı kulübü kurmuş ve çocuk sporcular için özel çalışma başlatmıştır. şuan da AOSK (15 yaş ve üzeri elit sporcu yetiştirmekte) ve PARDUS GSK ( 14 yaş ve altı) olarak iki kulüp ile çalışmalarına devam etmektedir.